15 dowodów na to, że masz w życiu lepiej niż myślisz

fotolia.com
Żyjemy w niepewnych czasach. W Polsce nastąpiła zmiana władzy i pojawił się niepokój o to, w jakim kierunku potoczą się losy kraju. W Europie kryzys uchodźczy i obawy o rozpad Unii, a po drugiej stronie Oceanu Atlantyckiego zgrzytanie zębów przed wprowadzeniem się Donalda Trumpa do Białego Domu.

Jednak nawet w tak niespokojnej rzeczywistości ważne jest, by postrzegać ją we właściwej perspektywie i dzięki niej zrozumieć, że inni mieli lub mają gorzej. Wcale nie oznacza to, by się z tego cieszyć, tylko o to, by naprawdę docenić to, jakim niesamowitym szczęściarzem się jest.A czy są ku temu powody? Oto 15 najważniejszych:

1. Żyjesz

Według szacunków Population Reference Bureau na naszej planecie mieszkało 107 miliardów ludzi. O nich śmiało można mówić w czasie przeszłym w przeciwieństwie do 7 miliardów szczęśliwców – w tym ciebie, żyjących obecnie przedstawicieli Homo Sapiens.

2. Masz sprawne zmysły

Wiele osób oddałoby wszystko, by móc zobaczyć świat na własne oczy, posłuchać dźwięku ludzkiego głosu czy otoczenia lub posmakować pysznej potrawy. Z różnych przyczyn nie mogą jednak tego doświadczyć. Ty póki co jesteś w stanie nacieszyć wzrok wschodem i zachodem Słońca, usłyszeć śpiew ptaków lub szum morza, przejeżdżających samochodów albo przelatujących samolotów. Co więcej, możesz to robić delektując się swoim ulubionym jedzeniem i napojem.

3.Możesz chodzić

Mój znajomy właśnie przeszedł operację nóg. W wyniku komplikacji istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będzie chodził. W najlepszym razie czeka go długa walka o powrót do pełnej sprawności. Setki tysięcy osób, podobnie jak on w wyniku chorób, wypadków losowych lub w wyniku konfliktów zbrojnych traci szanse ustania na własnych nogach. Oni nie wyjdą na zewnątrz o własnych siłach, by poczuć we włosach powiew orzeźwiającego wiatru lub poczuć na swojej skórze przyjemnie ciepłe promienie Słońca. Ty jesteś w stanie zrobić to w dowolnym momencie.

4. Zeszłej nocy spać głodny nie poszedłeś

Z raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa, opublikowanego w 2015 roku wynika, że z powodu niedożywienia cierpi na świecie 795 mln ludzi. Z wysokim prawdopodobieństwem mogę stwierdzić, że zeszłej nocy głodny spać nie poszedłeś, czego nie mogę powiedzieć o kimś mieszkającym w Haiti, Korei Północnej czy w Czadzie.

5. Żyjesz kraju respektującym podstawowe praca człowieka i przestrzegającym swobody obywatelskie (póki co)

W „rankingu demokracji” think thanku Economist Intelligence Unit z 2015 roku Polska znajdowała się w czołówce krajów demokratycznych w kategorii „wolności obywatelskie”. Można się jednak spodziewać, że z powodu wprowadzenia w życie w 2016 roku ustawy antyterrorystycznej i w niedalekiej przyszłości być może też ustawy antyaborcyjnej, nasz kraj spadnie o kilka oczek w powyższej kategorii, a także dalej w ogólnym rankingu. Niemniej jednak póki co żyjesz w kraju, który nie jest „ukrytym reżimem”, ani też „reżimem totalitarnym”.

6. Masz dach nad głową

Według szacunków ONZ na świecie jest około 100 mln bezdomnych ludzi. Każdy dzień starają się przeżyć często w niegodnych warunkach martwiąc się, czy nadchodzącej nocy uda im się się schronić przed deszczem. Ty zapewne masz ciche i ciepłe pomieszczenie, które chroni twoją głowę przed lodowatym wiatrem, deszczem i śniegiem.

7. Nie martwiłeś się dzisiaj o swoje życie

Żyjesz w kraju nie targanym zamachami terrorystycznymi, porachunkami mafijnymi, ogarniętym konfliktem zbrojnym lub regularną wojną. Nie masz zatem potrzeby sądzić, że istnieje jakiekolwiek zagrożenie dla twojego życia w postaci wybuchającej bomby, świstających kul lub latających nad głowami rakiet.

8. Cieszysz się relatywnie dobrym zdrowiem

Nie jestem w stanie podać, ile osób choruje, ale wysoce prawdopodobne jest, że w porównaniu z człowiekiem cierpiącym na choroby układu krążenia, nowotwory lub choroby zakaźne, masz się całkiem nieźle. I nawet jeśli się przeziębisz, możesz swobodnie kupić leki w aptece lub udać się do lekarza, bo....

9. Masz dostęp do powszechnej opieki zdrowotnej

Bolało mnie gardło, więc poszedłem do lekarza rodzinnego. Swoje należy odsiedzieć w poczekalni, ale pan doktor przyjął i po przebadaniu postawił diagnozę. Co prawda, gdybym potrzebował bardziej specjalistycznej opieki to wiem, że w Polsce jest dużo gorzej niż w krajach o podobnym PKB, ale i tak wolałbym chorować tutaj niż w Kongo, Południowym Sudanie lub Jemenie.

10. Potrafisz czytać i pisać

Dzięki szkole podstawowej, a być może przede wszystkim dzięki moim rodzicom i starszemu bratu mam ten luksus przeczytania dowolnej książki lub artykułu, a następnie możliwość napisania komentarza. Zatem ty i ja nie jesteśmy w grupie 760 milionów dorosłych ludzi z całego świata, które według raportu UNESCO nie umieją czytać i pisać. Jeśli więc już czytasz ten artykuł i być może masz ochotę go skomentować, to także dlatego, że....

11. Masz dostęp do Internetu

Znajdujesz się wśród 43,4 proc. ludzkości, mającej dostęp do globalnej sieci, co oznacza, że możesz zajrzeć na swój ulubiony portal internetowy, zamówić ciuchy w sklepie internetowym lub zagrać w gry online. 56,6 proc. ludzi na świecie póki co musi radzić sobie bez Internetu.

12. Jest co wybrać z twojej szafy

Z szacunków Banku Światowego wynika, że ponad 1,5 miliarda ludzi na całym świecie żyje poniżej granicy ubóstwa. Mogę stwierdzić z wysoką dozą prawdopodobieństwa, że nie mają zbytnio w co się ubrać. Trudno przecież kupić sobie trochę ciuchów żyjąc za mniej niż 1,25 dolara dziennie. Ty nie masz takich problemów – otwierając szafę, masz co na siebie włożyć i zapewne masz wybór, jakie ciuchy wybrać do pracy, a jakie na wieczór, by spotkać się z kimś dla ciebie ważnym, bo w końcu....

13. Masz kogoś, kto na ciebie czeka

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce żyje 7 milinów singli. I nawet jeśli jesteś jednym z nich i nie wyczekuje cię niecierpliwie twoja druga połówka to raczej samotność ci nie grozi. Zawsze masz w domu się do kogo odezwać, ewentualnie spotkać się z przyjaciółmi.

14. Masz dostęp do wody pitnej

Czym nie może wciąż pochwalić się zdaniem UNICEF ponad 750 milionów ludzi na całym świecie. Pomyśl o tym przy następnej kąpieli lub parzeniu herbaty.

15. Martwisz się o swoją przyszłość

Wiele osób już dawno pogodziło się ze swoim losem. Stoją ze wszystkim w miejscu nie posuwając się ani na krok. Nie pozwól, by podobnie jak ich dopadło parszywe przyzwyczajenie. Jeśli martwisz się o swoją przyszłość, oznacza to, że posiadasz ambicje, by spełniać swoje plany związane z rodziną czy karierą i zwiększać ogólny życiowy komfort.

Powiedziawszy do wszystko, masz w życiu zdecydowanie lepiej niż większość osób na całym świecie. Pamiętaj, by być za powyższe rzeczy wdzięcznym, walcz o to, by ich sobie nie wydrzeć i dbaj o to, by mieć jeszcze lepiej.
Trwa ładowanie komentarzy...