9 kroków do poradzenia sobie z krytyką i przyjmowania jej z wdzięcznością

depositphotos.com
Pomyśl o sytuacji, w której Twój partner, członek rodziny lub szef przyszedł do Ciebie i skrytykował Cię. Jak zareagowałeś? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twoją pierwszą reakcją był gniew.

Mało kto jest zadowolony, gdy ktoś otwarcie stwierdza, że nie poradziłeś sobie z czymś wystarczająco dobrze, więc jak ognia unika jakiejkolwiek formy krytyki. Nawet tej usprawiedliwionej.Jeśli jednak podchodzisz do tego z otwartym umysłem, możesz wykorzystać krytykę by poszerzać swoją wiedzę i zdolności, a w konsekwencji stawać się życiowo skuteczniejszym. Przecież nikt nie jest idealny, dlatego wartościowa krytyka może pomóc Ci dostrzec w sobie słabsze strony i zamienić je w zasoby.

Zanim powiem Ci, jak to zrobić, jeszcze przed podaniem wskazówek na to, jak przyjmować słuszną krytykę z wdzięcznością, opowiem krótko, kiedy jest ona sprawiedliwa, a kiedy nie.

Krytyka sprawiedliwa vs niesprawiedliwa

Sprawiedliwa krytyka jest dawana w sposób pełen szacunku. Zawiera stwierdzenia oparte na faktach i skupia się nie na przekazaniu informacji o cechach osobowości oraz ocenach zdolności krytykowanego, ale na działaniach, które musi on podjąć. Na przykład, Twój szef po przeprowadzonej przez Ciebie prezentacji mógłby powiedzieć: „Słuchaj Marek, ogólnie było dobrze, a to co warto poprawić, to dawać mniej tekstu na slajdach, dzięki temu ludzie bardziej słuchaliby Ciebie, a nie próbowali samemu odczytywać, co na nich pisze. Więcej obrazków sprawi, że będzie to bardziej interesujące. Pomyśl o tym następnym razem”.

Niesprawiedliwa krytyka dawana jest w nieuprzejmy sposób, w którym pełno jest zwrotów określających cechy osobowości i opinie na temat kompetencji krytykowanego. Gdy ktoś chce poddać Cię takiej krytyce, najczęściej zrobi to w miejscu, gdzie jest mnóstwo innych ludzi. Z obiema rodzajami krytyki możesz sobie poradzić, jeśli podejdziesz do nich racjonalnie.

W chwilach, w których jesteś krytykowany, łatwo przyjąć postawę obronną. Dzieje się tak, ponieważ ktoś sugeruje, że zrobiłeś coś ewidentnie źle albo nie wykonałeś roboty z taką jakością, z jaką mógłbyś. Cóż, nikt nie jest doskonały. Wszyscy raz na jakiś czas popełniają błędy.

Pomyśl o tym. Jeśli nigdy nie popełniasz błędów, prawdopodobnie nigdy nie podejmujesz się naprawdę ambitnych projektów, czyli takich, które wymagają podjęcia delikatnego ryzyka i przekraczania własnych granic. Zachowując się w ten sposób nie rozwiniesz swoich umiejętności lub kariery.

Jeśli jednak podejmujesz się wymagających zadań, w których czasami musisz podjąć trudne decyzje, a następnie podążać w nieznane, automatycznie zwiększa się prawdopodobieństwo popełniania błędów i wystąpienia krytycznych głosów wobec Ciebie.


1. Zmień swoje nastawienie

Zacznij patrzeć na krytykę jak na okazję, w której możesz nauczyć się czegoś i w przyszłości robić to lepiej. Osoba, która Cię krytykuje zapewne zrobi to w szorstkim stylu, ponieważ chce, byś radykalnie poprawił własne zachowanie. Rozmowę zacznij z otwartym umysłem i poczuciem wdzięczności, że ktoś poświęca swój cenny czas, by Ci pomóc wskazać pewne niedociągnięcia. Oprzyj się pokusie, by przyjąć postawę obronną.

2. Nie bierz tego osobiście

Ważne jest, byś zrozumiał, że sprawiedliwa krytyka jest o tym, co zrobiłeś lub powiedziałeś, a nie o Twojej osobowości. Postaraj się od krytyki oddzielić wewnętrzne uczucia po to, byś usłyszał dokładnie to, co druga osoba mówi do Ciebie. Z tym wiąże się 3 punkt, który brzmi:

3. Słuchaj uważnie

Upewnij się, że dokładnie rozumiesz to, co ktoś Ci przekazuje. Nie kiwaj tylko głową udając, że się zgadzasz, gdy w rzeczywistości w myślach przygotowujesz ciętą ripostę. Jeśli tak robisz, nie słuchasz uważnie drugiej osoby.

4. Nie reaguj natychmiast

Poświęć chwilę czasu, by zebrać myśli i upewnić się, że zanim cokolwiek powiesz, zrobisz to będąc opanowanym. Kiedy szybciej odpowiadasz niż myślisz, możesz powiedzieć rzeczy, których później pożałujesz, co jest mało profesjonalne. Jeśli potrzebujesz więcej niż kilka sekund, powiedz o tym. Poproś o trochę czasu, by przygotować odpowiedź i wróć do sprawy później.

5. Sparafrazuj słowa krytykującego

Powtórz własnymi słowami to, co drugi człowiek powiedział do Ciebie, by dzięki temu upewnić się, że wszystko właściwie zrozumiałeś. Nie rób jednak tego w sposób ironiczny lub prześmiewczy. Sparafrazuj słowa będąc spokojnym, mówiąc np. „Jeśli rozumiem Cię poprawnie, masz na myśli to, że....”.

6. Odkryj konkretne fakty

Jeśli druga osoba krytykuje Cię niewystarczająco precyzyjnie, zadaj jej pytania. To niezwykle ważne, by odkryć, o co w rzeczywistości chodzi. Jeśli Twój znajomy mówi: „nie podoba mi się Twoje zachowanie”, wtedy zapytaj, co konkretnie się w nim nie podoba.

7. Przyznaj się do błędu

Ludzie, którzy przyznają się do własnych pomyłek są szanowani i podziwiani. Jeśli swobodnie bierzesz odpowiedzialność za to, że nie zrobiłeś czego wystarczająco dobrze, wówczas demonstrujesz profesjonalizm i dojrzałość. Zgodzenie się ze słuszną krytyką sprawia, że krytykującego przeciągasz na swoją stronę, pojawia się atmosfera wzajemnego szacunku i otwartej, szczerej rozmowy.

8. Wyciągnij cenne wnioski

Sprawiedliwa krytyka pozwala Ci poprawić swoje zdolności, jeśli tylko wyciągniesz z niej pozytywne lekcje. Poświęć trochę czasu, by pomyśleć spokojnie o tym, co się wydarzyło i co Twój krytyk powiedział Ci i czego to uczy. Następnie pomyśl o planie, dzięki któremu naprawisz sytuację i zabezpieczysz się, by nie popełnić więcej takiego błędu.

9. Bądź wdzięczny

Gdy usłyszałeś krytyczne słowa, podziękuj drugiej osobie za poświęcony czas i (mam nadzieję) szczere uwagi. Wiele osób czuje się niekomfortowo krytykując kogoś, tak samo, jak niewygodnie czują się krytykowani. Możesz również dodać, jak krytyka Ci pomogła i czego ważnego się nauczyłeś.

Jest duża różnica między sprawiedliwą a niesprawiedliwą krytyką, ale czasami ciężko wyraźnie ją dostrzec. Sprawiedliwa krytyka może pomóc Ci rozwijać swoje zdolności i uczyć się cennych rzeczy, a druga ma zazwyczaj na celu poniżenie Cię na oczach innych.

Niezależnie od tego, z jakim rodzajem masz do czynienia, kiedy już słyszysz krytyczne uwagi, ważne jest, by potrafić sobie z nimi poradzić i uznać to za świetną okazję. Miej otwarty umysł i bądź skłonny do przyznania się do pomyłki, jeśli ją popełniłeś. Uświadom sobie, że krytyka skierowana jest wobec Twojego zachowania, a nie wobec Ciebie osobiście. Wsłuchuj się w słowa krytykującego, upewniaj się, że wszystko dokładnie rozumiesz, wyciągaj cenne wnioski i rób plan, jak poprawić sytuację.

Polub fanpage platformy e-learning na Facebooku
Trwa ładowanie komentarzy...