Szybka nauka nowych rzeczy: 4 praktyczne wskazówki

fotolia.com
Świadomość tego, że nie potrafisz nauczyć się czegoś tak dobrze, jak mógłbyś, jest stresująca. Spędzenie wielu dni na ciężkim studiowaniu nowego tematu bez pożądanych rezultatów może sprawiać przykrość, jeśli nie frustrację.

Czasami wygląda na to, że brakuje Ci motywacji do nauki, nawet wtedy, kiedy doskonale wiesz, że powinieneś posiedzieć nad materiałem. Innym razem, mimo wysiłku z Twojej strony informacje po prostu nie chcą wejść do głowy.A przecież był czas w Twoim życiu, kiedy uczyłeś się szybko i efektywnie przyswajałeś nowe rzeczy. Byłeś zdolny do zapamiętywania i przywoływania informacji błyskawicznie i z naturalną łatwością. Być może było to dawno temu, ale faktem jest, że Twój umysł jest zaprojektowany właśnie do przechowywania i wyszukiwania z niego tego, czego się nauczyłeś.

Jeśli pragniesz ponownie cieszyć się zdolnościami Twojego mózgu, wchłaniać wiedzę szybko i swobodnie, mam dla Ciebie garść porad. Oto one:

1. Zwiększ motywację do nauki

Decyzja podjęta. Postanowiłeś przeczytać książkę, zapisać się na kurs online, weekendowe szkolenie lub podjąłeś studia na wyższej uczelni, bo sądzisz, tak jak 62% młodych ludzi (wg badania z 2013 „Czy warto studiować” TNS Polska), że pomogą Ci zdobyć umiejętności, ułatwiające znalezienie pracy. Dobrze wiesz, że jeśli nie nauczysz się czegoś, szanse na osiągnięcie życiowych celów znacznie zmaleją, a mimo to, ciągle odkładasz naukę na później, wolisz pograć sobie na komputerze lub obejrzeć serial w telewizji.

Wyobraź sobie, jak wyglądałoby Twoje życie, gdybyś czuł stałą motywację do uczenia się i w zaplanowanym do tego czasie chłonąłbyś nową wiedzę aż do całkowitej biegłości w temacie?

Jeśli tego chcesz, musisz wyrobić w sobie odpowiednie nawyki. Powinieneś tak zorganizować sobie miejsce i czas, by otaczało Cię jak najmniej rozpraszaczy. Takich jaki Internet czy kumple wołający do pubu. Być może warto byłoby stworzyć zasadę, że jeśli siadasz przed książką lub skryptem, masz wrażenie jakbyś był na bezludnej wyspie (wersja hard- w więziennej celi), nie masz nic innego do roboty, a to oznacza, że zgłębiasz temat od deski do deski.

Dobrze jest też znaleźć prawdziwe powody, dla których chcesz to robić. Zadaj sobie pytanie: po co i dlaczego się uczysz? Jak ma wyglądać Twoje życie- chcesz, całe życie grać w gry czy masz chrapkę na grubszy temat? Jak nauka przyczyni się do tego?

Poza tym wyznacz sobie możliwe realistyczne plany. Określenie „wieczorem będę się uczył”, zastąp „między 17 a 19 czytam 100 stron książki”.

2. Popraw efektywność uczenia się

Jakimś cudem zasiadłeś do nauki. Czytasz, powtarzasz, zapamiętujesz. Wygląda na to, że wszystko przebiega dobrze, jednak po pewnym czasie okazuje się, że nie dosyć, że nic nie pamiętasz, to nawet nie potrafisz zreferować tematu własnymi słowami.

To popularne zjawisko. Ludzie głównie przywiązują wagę do tego „co” mają się nauczyć, a w mniejszym stopniu „jak” efektywnie to zrobić. Jeśli chcesz skutecznie przyswajać i zapamiętywać nowe informacje, a także wyrażać swoją wiedzę werbalnie i piśmiennie, wykorzystaj mapy myśli.

To świetne narzędzie do nauki, które przyspiesza przeniesienie informacji do mózgu, następnie pomaga z przeniesieniem do pamięci długoterminowej, w przywoływaniu z pamięci i znacznie ułatwia wyrażanie tego, czego już się nauczyłeś.

3. Przyspiesz zdobywanie umiejętności

Wnieś do swojej nauki więcej radości, urozmaicenia i zacznij szanować potrzeby własnego organizmu. Co to dla Ciebie zrobi?

Jeśli znajdziesz sposób, by cieszyć się zgłębianym tematem, zupełnie jak wtedy, gdy byłeś małym dzieckiem, które uczyło się nieprawdopodobnie szybko ruszać swoim ciałem, chodzić czy rozmawiać, wówczas nauka stanie się łatwiejsza, będziesz się nią bardziej pasjonował, znajdziesz większą wiarę w siebie, zdobędziesz umiejętności szybciej i efektywniej.

Poza tym upewnij się, że uczysz się na wiele różnych sposobów. Zapomnij o czytaniu notatek ponownie i ponownie. Zamiast tego, posłuchaj audiobooków, stwórz kolorowe plakaty (może z mapami myśli?) i rozwieś w pomieszczeniu, wymyśl piosenki, wierszyki, stwórz powiązania między dotychczasową wiedzą a nowymi informacjami, wykładaj temat innym ludziom.

A między intensywnymi okresami studiowania, znajdź czas na właściwy odpoczynek, dobry sen, ćwiczenia rozciągające, spacer po świeżym powietrzu i odpowiednie nawodnienie.

4. Ulepsz zdolność do zapamiętywania

Pamiętaj zdecydowanie więcej. Nawet, kiedy nie zrobiłeś notatek albo gdy nie możesz już ich zrozumieć. Jednym ze sposobów jest wielokrotne powtarzanie danego materiału, podobnie jak powtarzasz swój nowy numer telefonu, by go wreszcie zapamiętać.

Są jednak praktyczniejsze kroki, by ulepszyć własną pamięć. Wykorzystaj do tego fakt, że potrafisz zapamiętywać poprzez zmysły. Przykładowo, pomyśl o ostatnim nocnym wypadzie z kumplami. Prawdopodobnie błyskawicznie pojawi się w Twojej głowie obraz tego, co widziałeś, usłyszysz dźwięki rozmów, odgłosów otoczenia, poczujesz w ustach to, czego smakowałeś. Im więcej wrażeń zmysłowych sobie przypomnisz, tym żywsza będzie pamięć o tym wspomnieniu. Czemu by nie użyć tej zależności w nauce?

Jeśli coś przeczytałeś, postaraj się w głowie zobaczyć tekst, a nawet usłyszeć i poczuć go, zupełnie jakbyś doświadczał tego, co napisane. Podobnie z powtarzaniem materiału. Możesz w ten sposób powtarzać każdą stronę, rozdział i całe książki. Dobrym pomysłem jest też wyobrażanie sobie, że tłumaczyć coś istotnego komuś innemu.

Wszystkie te działania powodują, że więcej informacji przeniesiesz do pamięci długoterminowej.

Polub fanpage platformy e-learning na Facebooku
Trwa ładowanie komentarzy...